piątek, 22 sierpnia 2008

Prezent od Meji MwangiegoThe Boy GiftToma Tomei, syn wodza Szczęśliwej Doliny, aby objąć przywództwo nad klanem musi udowodnić, iż jest prawdziwym mężczyzną i przedstawić Wysokiej Radzie męskiego potomka. Ponieważ ma dziewięć córek, postanawia szukać pomocy u szamana. Nie wie jednak, iż Stary Noah, jego główny rywal chce pokrzyżować mu plany i również korzysta z usług czarownika. Wydaje się, że prośby obu mężczyzn zostały spełnione. Tomie rodzi się syn, lecz jest on zupełnie niepodobny do ojca. Ma jasną skórę i zielone, kocie oczy. Tomei staje się pośmiewiskiem całej krainy, a uprzedzenia i przesądy rozpowszechniane przez miejscową ludność doprowadzają niemalże do tragedii. Na szczęście, dzięki nagłemu zwrotowi akcji, do wioski powraca spokój. Mieszkańców czeka jednak kolejna niespodzianka…


The Boy Gift to wartko opowiedziana historia z zabawnymi dialogami i barwnymi postaciami. Meja Mwangi z właściwym sobie humorem przedstawia życie w Happy Valley, typowej wiosce o patriarchalnej strukturze społecznej. Z ironią, ale i z szacunkiem opisuje kulturę i tradycje swojego kraju, oddając przy tym hołd prawdziwej bohaterce – afrykańskiej kobiecie.

Meja Mwangi – ur. w 1948 roku w Nanyuki, to jeden z najpopularniejszych pisarzy kenijskich. Dwukrotnie otrzymał literacką nagrodę im. Jomo Kenyatty: za powieści „Carcase for Hounds” (z 1973 r.) oraz „The Last Plague” (z 2000 r.). Spośród jego wielu dzieł jedynie powieść „Ulica Rzeczna” (ang.„Going Down River Road”) z 1976 roku, poruszająca problematykę społeczną w postkolonialnej Kenii, została przetłumaczona na język polski.
Mwangi zyskał również uznanie jako autor książek dla dzieci i młodzieży. Jest jednocześnie aktywny w przemyśle filmowym.

Tytuł: The Boy Gift
Autor: Meja Mwangi (Kenia)
Data wydania: 24.10.2006
Cena: 47,49-59,10 zł
Liczba stron: 184
Rozmiar: 229 mm x 152mm
ISBN: 9781847284716
Oprawa: cienka
Wydawca: Lulu.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz