O blogu

Afroczytelnia to blog poświęcony literaturze afrykańskiej. Użycie liczby pojedynczej w odniesieniu do bogactwa różnych tradycji literackich na kontynencie afrykańskim może budzić wątpliwości. Jednak pojęcie „literatura afrykańska” jest na tyle powszechne zarówno w opracowaniach naukowych, jak i w języku potocznym, że będę się nim tutaj posługiwać.

W zasadzie tematyka bloga ogranicza się do dokonań i zjawisk literackich zachodzących w Afryce subsaharyjskiej z wyłączeniem arabskojęzycznego kręgu kulturowego, ale od czasu do czasu pojawią się także recenzje, informacje o nowościach i wydarzeniach z Afryki Północnej.

W kręgu moich zainteresowań leży przede wszystkim beletrystyka tworzona przez pisarzy pochodzących z Afryki. Niemniej jednak sporadycznie będę zamieszczać recenzje książek pisanych przez autorów spoza Afryki oraz literatury popularnonaukowej.

Moim zamierzeniem jest przedstawienie polskim czytelnikom klasyki literatury afrykańskiej, zebranej w postaci listy 100 najlepszych książek afrykańskich XX w., oraz najciekawszych nowości wydawniczych. Osoby zainteresowane literaturą afrykańską wydaną w języku polskim znajdą także spis wszystkich książek napisanych przez autorów pochodzących z krajów afrykańskich, które zostały wydane w Polsce.

Miłej lektury!

Dorota Strzyżewska-Kingori

2 komentarze:

  1. Szanowna Pani! Pracuję w Polskiej Agencji Prasowej, piszę o książkach, przygotowuja się właśnie do jutrzejszego Nobla. Jedym z kandydatów jest Ngugi wa Thiong'o. Bardzo byłabym wdzięczna, jeżeli w przypadku przyznania mu Nobla zgodziła się Pani na komentarz dla PAP. Byłoby cudonie, gdyby przez 12 jutro przesłała mi Pani jakiś namiar na siebie (chętnie komórkę). Serdecznie pozdrawiam

    Agata Szwedowicz (mail: a.szwedowicz@pap.pl)

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzień dobry, jestem słuchaczką studium animatorów kultury o wydziale teatralnym. Chciałabym w najbliższym czasie zrobić performance dotyczący Afryki. Zbieram do tego potrzebne materiały. Byłabym bardzo wdzięczna jeśli skontaktowałaby się Pani ze mną.
    Pozdrawiam, Katarzyna Siedlecka (kasia.cecylia@gmail.com)

    OdpowiedzUsuń